Wszystko o budowie rowerów elektrycznych
30lip

Diagnoza silnika

9htcPoniżej krótki poradnik jak zdiagnozować usterkę silnika BLDC. Jest tak opracowany, by nawet osoba bez szczególnego obycia w elektryce i dysponująca typowym domowym zapleczem mogła go wykonać. 
Oczywiście najprościej by było wrzucić silnik na specjalistyczny tester i by nam wyszło wszystko w kilka sekund, ale raczej mało kto dysponuje takim sprzętem :) 

Poradnik będzie pomocny, jeśli nasz rower prześladuje jedna z poniższych awarii: 
– Rower nie rusza z miejsca, nie ma reakcji na użycie manetki 
– Silnik szarpie, przeskakuje, drga 
– Silnik działa dopiero po rozpędzeniu się 
– Silnik raz działa, raz nie itp 

Diagnostyka składa się z 3 kroków 
1. Diagnoza zwarć 
2. Diagnoza przerw w przewodach 
3. Diagnoza czujników halla 

———- KROK 1 ————– 
1. ZWARCIA

Odłącz silnik od sterownika i sprawdź, czy koło ciężko się toczy lub szarpie. 

TAK – Koło nadal ciężko się toczy 
Diagnoza: Przewody zasilające silnik są zwarte 
Sposób naprawy: Zwarcie się przewodów zasilających może mieć 2 główne przyczyny. 
a) Temperatura – przewody stopiły się ze sobą wzajemnie w skutek działania wysokiej temperatury. Dzieje się tak, gdy zmuszamy silnik do pracy w nieoptymalnym dla niego zakresie, np dajemy pełny gaz gdy silni jedzie pod stromą górę bardzo powoli. 
b) Uszkodzenie mechaniczne – jeśli izolacja przewodu zostanie uszkodzona w skutek zerwania, naciągnięcia, przetarcia itp 
W obu przypadkach naprawa polega na rozpleceniu wiązki przewodów silnika i inspekcji jego stanu. Jeśli odcinek przewodów na zewnątrz silnika nie da skutku – należy otworzyć silnik i sprawdzić przewody wewnątrz. Jeśli wewnątrz też wygląda ok to należy wyjąć przewody także z osi silnika. Być może usterka ma swoje miejsce wewnątrz niej lub blisko któregoś z wlotów do przelotki wewnątrz osi. 
Profilaktyka: 
a) należy pogrubić przewody zasilające, by sprostały Twojemu stylowi jazdy. W przeciwnym wypadku awaria wróci. 
b) należy lepiej zabezpieczyć przewody przed uszkodzeniem. Zastosuj opaski zaciskowe, koszulki i inne zabezpieczenia by uniemożliwić ponowne uszkodzenie przewodu 

Uwaga końcowa – OBOWIĄZKOWYM krokiem jest sprawdzenie omomierzem (popularne „przepikanie”) czy oby na pewno nie ma zwarcia między obudową silnika, a poszczególnymi przewodami zasilającymi oraz czujników halla. 
W przypadku stwierdzenia zwarcia – powyższy krok wykonałeś nierzetelnie i należy go powtórzyć. 

NIE – Koło toczy się normalnie, ale po podpięciu do sterownika znów obraca się ciężko. 
Diagnoza – prawdopodobne uszkodzenie sterownika. Należy przeprowadzić jego diagnostykę. 

———- KROK 2 ————– 
2. PRZERWANY PRZEWÓD

Odłącz silnik od sterownika i ułóż go tak, by móc nim swobodnie obracać. 

Przygotuj jakiś zasilacz 12V minimum 500mA (najlepiej jakiś 1A) porądu stałego. 
Przyłóż do każdej z par przewodów zasilanie z zasilacza 
NIEBIESKI-ZIELONY 
NIEBIESKI- ŻÓŁTY 
ZIELONY-ŻÓŁTY 
i obserwuj zachowanie silnika. Każdorazowo w momencie przyłożenia zasilania z silnika powinno być słychać „tyknięcie”, a sam silnik powinien się nieznacznie przekręcić w krórąs ze stron. 
Sprawdź wielokrotnie każdą z par obserwując, czy wszystkie zachowują się podobnie. 

NIE – niektóre pary nie mają reakcji na podłączenie zasilacza 
Diagnoza – jakiś przewód jest urwany. 
Sposób naprawy – analogiczny z punktem 1. Przepatrzeć przewód na całej długości (także w osi i wewnątrz silnika) i usunąć usterkę 
Profilaktyka – analogiczna jak z punktem 1. 

TAK – wszystkie pary działają tak samo i prawidłowo 
Silnik nie ma przerwanych przewodów, przejdź do kolejnego punktu. 

———- KROK 3 ————– 
3. TEST CZUJNIKÓW HALLa

Przygotuj: 
– woltomierz (multimetr) 
– Źródło zasilania około 5V (np naładowany akumulatorek 18650, 3-4xAA, 3-4xAAA, stary zasilacz od telefonu, tabletu itp) 

Podłącz plus do czerwonego przewodu, minus do czarnego przewodu 
Dokonaj pomiaru napięcia między czerwonym przewodem PLUS oraz każdym z kolorowych przewodów sygnałowych czujnika – niebieskim, żółtym, zielonym. 
Podczas pomiaru BARDZO POWOLI ręką obracaj silnikiem obserwując wskazanie woltomierza (multimetru) 

    
gi66c6q5W prawidłowo działającym czujniku napięcie powinno skakać z około 4V <-> 0V skokowo. 
Prawidłowe zachowanie czujnika – napięcie skacze między 4V <-> 0.05V (5mV).Czy wszystkie czujniki działają podobnie i zgodnie z powyższym opisem? 

NIE – nie działają tak, jak opisano powyżej 
– nie ma w ogóle napięcia 4V 
– napiecie nie spada do 0V, tylko do np 3V 
– tylko 1 lub 2 czujniki działają, jeden nie działa tak jak te pozostałe 

gjgfc6q5Przykładowe nieprawidłowe działanie czujnika – napięcie nie spada do prawie zeraDiagnoza: Najprawdopodobniej uszkodzony jest czujnik. Należy go wymienić. Operacja nie jest trudna. 
Kup 3 czujniki jednego z podanych typów: A3144, SS40, SS41. Najlepiej wymienić wszystkie naraz, nawet jeśli awarii uległ 1. 
Profilaktyka: 
Awaria czujników występuje zazwyczaj z 3 powodów. 
– Przegrzanie silnika – powyżej temperatury 150st czujniki ulegają uszkodzeniu. 
– Uszkodzenie przewodu zasilającego czujnik i zwarcie się go z innym, np zasilającym silnik. 
– Zalanie silnika, korozja, grzyb 

TAK – wszystkie czujniki działają prawidłowo 
Diagnoza: Silnik jest prawdopodobnie sprawny, a rower nie jeździ z innego powodu. Trzeba diagnozować pozostałe elementy instalacji. 

ez9qBywają pewne awarie, które nie wyjdą w powyższym teście. Przykładem jest zalanie silnika  i jego korozja lub wypadnięcie czujnika halla ze swojego miejsca. Diagnoza nie wykaże problemów, a silnik nadal nie będzie działać prawidłowo. Wtedy najpierw przeprowadza się diagnozę silnika oraz diagnozę sterownika czy manetki, a dopiero gdy te nie ujawnia problemów – można pokusić się o otwarcie silnika.

 

Pytania, sugestie, pomysły?

komentarzy 28 do wpisu “Diagnoza silnika”

 1. Marcin pisze:

  Witam mam problem z silnikiem bldc a dokładniej z hallami czasami podczas jazdy halle przestają mi działać po dłuższym znowu działają będę musiał rozebrać silnik żeby sprawdzić co się stało?

 2. Paweł pisze:

  Cześć. Będę wymieniał halle. Masz jakiś patent na wydłubanie starych? Podgrzać zapalniczką? Rozwiercić? Klej Trzyma mocno.

 3. Seb pisze:

  Witam!

  Sterownik KT36/48 SVPRL silnik 1000W

  uszkodzeniu uległy czujniki Halla
  po wymianie czujników rower działa ale hałasuje szarpie i jest słabszy. Sprawdziłem silnik, sterownik, halle. Wszystko jest w porządku.
  Czego to może być przyczyna??

  • tas pisze:

   Prawdopodobnie podczas lutowania zmieniła się kolejność kolorów faz i halli, sprawdź pozostałe kombinacje czy na jednej z nich się polepszy

 4. Marcin pisze:

  Witam, mam problem z rowerem elektrycznym. Usterka zaczęła się od jakiegoś czasu gdy napęd potrafił się nie załączyć, wtedy poruszałem stykami i zaczął dalej jechać. Ostatnio objaw zaczął się pojawiać częściej. Teraz włącza się tylko okazjonalnie w momencie jak chwilę postoi – pochodzi maksymalnie minutę po czym wyłączy się, czasem włączy ponownie na chwilkę, aż całkowicie nie będzie się załączął. Sprawdziłem wszystkie wtyczki, przepsikałem kontaktem. Odkręciałem czujnik PAS w momencie jak go sprawdzałem obracając po tarczy z magnesami rower załapał. Ucieszony, że znalazłem przyczynę przykręciłem czujnik tym razem przybliżyłem go minimalnie do koła z magnesami, rower pd razu ruszył i jechał minutę po czym znowu się wyłączył napęd. Z powyższych objawów powinienem szukać przyczyny w silniku? Pozdrawiam Marcin

 5. Dariusz pisze:

  Posiadam silnik NC. 6×9 z tego co pamietam. Jak bez rozbierania zdiagnozowac halle? tzn poprzez wyczkę.

 6. Jacek pisze:

  Posiadam rower Fischer z silnikem 250W bez czujników Halla, w tylnej piaście. Od nowości napęd posiada następująca usterkę. Przy ruszaniu muszę wyłączać wspomaganie, bo często napęd samoczynnie odłącza się w podobny sposób jak przy przeciążeniu na niskich obrotach. Czasami odłącza się przy normalnej jeździe i wstrząsie tylnego koła. Poza tym jeździ normalnie. Zacząć diagnozę od silnika, sterownika czy połączeń? Sterownik jest całkowicie zalany żywicą.

  • tas pisze:

   Jeśli wyłącza się na wstrząsie to raczej wina złączek, możliwe, że jakieś złącze w rowerze ma wodę i od wstrząsów przerywa

 7. […] to tam najczęściej dochodzi do uszkodzeń (uszkodzona izolacja). Odłącz silnik od instalacji i dokonaj diagnostyki czujników halla. Pozwoli to znaleźć przyczynę […]

 8. Łukasz pisze:

  Witam,

  Po pomiarze napięć wg procedury powyżej odczyty z czujników skaczą od +5V do -5V lub od +5V do -3V. Gdy sonda plusowa miernika podłączona jest do GND halli odczyty wyglądają inaczej i skaczą od 0V do 4V lub od 0V do 6V. Zasilanie hali z ładowarki do telefonu. Czy powyższe odczyty mieszczą się w normie? Wg mnie są dziwne. Co o tym sądzicie. Silnik MXUS 3k3 Turbo. Sterownik Sabvoton ML60 – po wymianie mosfetów na jednej fazie.

 9. Mariusz pisze:

  Witam
  Czy zwarcie przewodów zasilających lub czujników halla jest raczej równoznaczne z uszkodzeniem sterownika?

  • tas pisze:

   Zwarcie halli raczej uszkodzi sterownik, zwarcie zasilania sterownika raczej mu nie szkodzi. Będzie co prawda zwarcie ale to tylko na przewodach, sterownik jest dalej.

 10. robert pisze:

  w moim sterowniku kt na przewodach od PAS na czerwonym i czarnym jest ok 4v i na czarnym i zoltym tez ok 4v. pas nie dziala. czy to normalne ze na sygnalowym tez jest napiecie?

 11. Anonim pisze:

  Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.
  Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania.
  Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego. I to mnie niezmiernie cieszy.

  Pozdrawiam autora i czekam na więcej

 12. Jacek pisze:

  Witam, mam problem w KTM e race podczas jazdy gdy silnik pracuje daje odgłos brzęczenia szorowania coś takiego, a ostatnio doszły jeszcze jakieś odczuwalne przeskoki silnika podczas startu z miejsca.Wiecie co to może być i czy da radę samemu naprawić czy tylko serwis?
  Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 13. msciciel pisze:

  witam mam kolo z silnikiem bafang swxh 250 tylne chodzi mi o to ze jak przekrece manetke gazu i uniose kolo do gory to kolo sie dosc szybko kreci problem jest gdy znajdzie sie ono na ziemi po prostu sie zatrzymuje a jak jade i dam gazu to ledwo co misie kolo kreci :???:

 14. Adam pisze:

  mam zwore na fazach z osia silnika i czeka mnie rozbiorka silnika, dla pewnosci diagnozuje hale bo ich nigdy nie sprawdzalem i selektor predkosci mi nie dziala, podpinam +5V i sprawdzam 3 kolorki, wszystkie rowno ladnie skacza pomiedzy 0,0V a 4,9V, a nie 4,0V,
  czy to oznaczaloby defekt czujnikow?

  50% 100% 120% nie dziala mi, raz tak raz nie, wsztstkie styki polutowane,
  samonauka poprawnie ustawia kolo
  kolo ruszało bez szarpania

  U mnie usterka okazalo sie lekki obrot osi i mam gdzies lekka zwore z osia, objawialo sie ze podczas jazdy silnik zaczal szarpac mocniej i mocniej, ledwo dojechalem do domu, silnik stracil moc do 20%, a jak przysiadlem do niego to probuje ruszyc ale cos go blokuje… przepikalem fazy i o dziwo 2 wykazuja przebicie dziwne ze trzecia nie

 15. Kamil pisze:

  Cześć. Tas tak jak mówiłem przez telefon po zimie jak wszystko się podłączyłem i wcisnąłem manetkę gazu to słychać tylko delikatne cyknięcie i nic się nie dzieje. W obiawach zwarcia piszesz że koło się ciężko się obraca, u mnie praktycznie nie da się obrócić (Mxus 3000W) czy takie objawy to dalej zwarcie, czy uszkodzenie silnika?

  • tas pisze:

   Może to tylko sterownik, odłącz go i sprawdź czy opór ustąpił to będziesz wiedzieć

  • Kamil pisze:

   Od sterownika LH1500 odciałem 1. Zółty, Zielony, Niebieski – 3 fazy – podłączenie silnika i odciąłem 2. Gruby czerwony (+BAT), Gruby czarny (GND) – zasilanie sterownika. Koło dalej zablokowane. Podczas zdejmowania koszulek 2. Gruby czerwony (+BAT) albo łatwo się przerwał, albo „latał” w koszulce dość luźno. Nie wiem czy to ma znaczenie.
   Zrobiłem Diagnozę tranzystorów tj. Na 2. Grubym czarnym ze wszystkimi fazami 1. Żółty, zielony, niebieski jest wartość 9.14
   Który z kroków doradzasz następny?

 16. munio pisze:

  A jak odszukać poszczególne przewody hallotronów kiedy kolory zostały pozmienianie przy wymianie kabla do silnika ? Zakładamy sprawne hallotrony, tz jak odszukać zasilanie hallo posostałe przewody?

 17. Rafał pisze:

  Witam posiadam rower a2b ultra motor i nie wiem jak rozebrac
  silnik.