Wszystko o budowie rowerów elektrycznych
17grudzień

Wolnobieg 5s z 11T

W pewnych specyficznych konstrukcjach opartych o bardzo mocne silniki (np silniki Mxus 5K czy QS203 3000W i niekiedy Mxus 3K 3000W) da się zamontować wolnobiegi wyłącznie do 3-5s, czyli bardzo wąskie z uwagi na nieduży rozstaw widełek. Do klasycznych silników z montażem na wolnobieg (Nine continent, Mxus 3K 3000W) nie ma potrzeby przetaczania, pasuje od razu.

Niestety powoduje to pewien nie oczywisty minus – takie tryba nie maja już najmniejszego kółka 11T, przez co rezygnujemy ze wspomagania przy najwyższych prędkościach. Oczywiste jest, że pedałowanie przy 40 czy 45km/h nie pomaga silnikowi, skoro z nóg mamy może 200W w szczycie, a on zużywa do jazdy 1000W albo lepiej, ale tutaj chodzi o psychologię i komfort „pracy nogami przy maksymalnych prędkościach jazdy.

IMG_8614IMG_8613IMG_8461Niestety, minimalnie wąskie wolnobiegi z 11T są 7s, za szerokie by zamontować je w mocnym silniku. Jest jednak pewien sposób aby otrzymać wolnobieg na 5 przełożeń ale z najmniejszym kółkiem 11T, wymaga jednak wizyty u tokarza.

IMG_8617Na zdjęciu po prawej pokazany jest wolnobieg 7s 11-28 firmy DNP przerobiony na 5s – można go kupić na ebay i jest podatny na przeróbkę. Zauważ, że najmniejsza koronka jest trzymana przez dodatkowy nakręcany mały pierścień – taki wolnobieg można przerobić dotaczając łoże koronek wedle zdjęć powyżej. Bez obaw, że miedzy pierwszą i drugą zębatką jest duża różnica w wielkości – zmiana przełożeń jest nadal możliwa i odbywa się stosunkowo płynnie (choć nie zawsze zaskakuje przy pierwszym obrocie)

IMG_8616Nie da się przerobić wolnobiegów, gdzie ostatnia zębatka jest jednocześnie pierścieniem dociskowym. Po prawej pokazany wolnobieg firmy Sunrace.

Jeśli zobaczysz o co chodzi, to być może dopasujesz coś z tańszych i lokalnie dostępnych shimano czy innych no name.

komentarze 4 do wpisu “Wolnobieg 5s z 11T”

  1. pawel pisze:

    piszesz wolnobieg a ja tu widze kasete