Wszystko o budowie rowerów elektrycznych
19lip

Tani GPS na rower :)

Jgarmin-nuvi140t-nawigacja-660eśli, tak jak ja, lubisz jeździć po górach, lasach czy wybierać się na długie wypady terenowe – być może myślałeś już nad jakimś GPSem. Niestety ceny urządzeń typowo rowerowych są odstraszające. A tymczasem jest ciekawa opcja – na serwisach aukcyjnych jest cała masa nawigacji samochodowych Garmina. Można upolować sprawne urządzenie za 30-50zł :) Wystarczy dodać na kierownicę jakieś mocowanie i gotowe. Polecam mocowanie do kierownicy na latarki.
IMG_6989Wydawać by się mogło, że nawigacja samochodowa na rower to kiepski pomysł, ale bądźmy szczerzy, 50zł za pełnoprawny działający GPS z mapami turystycznymi? Przecież takiego urządzenia nawet nie szkoda użytkować w takich warunkach. Ja ze swoim zrobiłem już kilka tysięcy km po szlakach, lasach, górach, deszczu, błocie, pyle…  i działa doskonale :)

Dlaczego GPS firmy Garmin?

IMG_8582IMG_8581Jest cała masa map turystycznych na te urządzenia. Płatnych i bezpłatnych. Do tego mapa pasuje na prawie wszystkie urządzenie, stare i nowe, tanie i drogie. Dzięki czemu mamy pewność, że jakiekolwiek urządzenie nie kupimy – mapa będzie działać.  Odradzam zakup urządzeń z WinCE, mapy turystyczne na te systemy są niewygodne w użytkowaniu dla rowerzysty na szlaku. Niby jest OziExplorer itp, ale to są nawigacje raczej na piesze wycieczki.

Urządzenia samochodowe mają tylko 1 problem – zazwyczaj wyposażone są w baterię o niewielkiej pojemności. Na rower potrzebujemy czegoś działającego kilka, a nawet kilkanaście godzin. Są 3 sposoby na tak długie działanie urządzenia.

Zwiększ pojemność fabrycznej baterii.

IMG_6987Najgenialniejsze w swojej prostocie rozwiązanie. Otwórz GPSa i dolutuj mu dodatkowe baterie równolegle. W przypadku mojego GPS – w środku siedział 1 stary fabryczny akumulatorek 18650. Więc kupiłem 2 nowe o dużej pojemności i oba włożyłem do dość dużej obudowy do środka. Dzięki temu na 50% podświetleniu GPS działa 10h. Dłużej niż  nie jeden turystyczny :P

No ale mając zwyczajny samochodowy? Te GPSy są cieniutkie i nie zmieści się do środka żadna inna bateria.

Więc robimy tak – otwieramy GPSa, wyjmujemy baterię, a w jej miejsce lutujemy kabelek, wyprowadzamy go poza obudowę i lutujemy mu złączkę. I już. GPS zasilany zewnętrznie – teraz możemy podłączyć pakiet zrobiony z jakichś 18650, które każdy z nas ma i gotowe. Zauważ, że GPS nadal może ładować taki akumulatorek. Zajmie to dłużej, bo jest pojemniejszy, ale całość nadal zachowuje 100% funkcjonalności.

Power Bank

10808-1002_iSą urządzenia mogące doładowywać telefon/GPS/MP3 czy inne w trasie zasilając się z baterii AA czy 18650.  Możemy wtedy przedłużyć działanie urządzenia ładując go w trasie. Nie jest to może najwygodniejsze ani najtańsze rozwiązanie, ale nie wymaga wiedzy na żaden temat, prócz podłączenia wtyczki do ładowanego urządzenia. Taki Power Bank zazwyczaj ma niedużą wydajność, więc najlepiej wybrać model, w którym można wymieniać baterie w środku, aby po ich wyczerpaniu móc dalej ładować GPSa.

Zasilanie 5V z akumulatora głównego

IMG_6983Najwygodniejsza opcja, to budowa instalacji 5V w rowerze i używanie jej do zasilania wszelakiej elektroniki dodatkowej. Taka instalacja składa się z 2 elementów. Przetwornica obniżająca napięcie do 12V oraz ładowarka samochodowa do GPSa. Wszystkie akcesoria samochodowe są zasilane z 12V i najłatwiej je używać, po prostu są gotowe.

Mapy

A jakie mapy wgrać na urządzenie?

Darmowe:

 1. UMP-pcPL, a dokładniej topo
 2. OSMapa, a dokładniej OSMapa-LIGHT + szlaki + warstwice

Płatne do wygooglania (nie koniecznie lepsze!):

 1. Garmin GPMapa Polska Poland Topo 2009 (v.3.03)
 2. Garmin GPMapa TOPO 2011.10
 3. GPMapa Topo 2009 box

Możesz mieć wiele map na nawigacji, ale musisz je spakować wszystkie do 1 pliku. Służy do tego program GmapTool. Potrawi zmienić kilka obrazów map (np mapy UMP i OSMapa + nakładki) w jeden plik „gmapsupp.img” widoczny dla nawigacji samochodowej. Później wchodzisz do menu urządzenia, znajdujesz opcję wczytywania map i zaznaczasz jakie mapy i nakładki mają się załadować.

Pytania, sugestie, pomysły?

Edit: uzupełniłem o aktualne linki do map na nawigację

komentarzy 8 do wpisu “Tani GPS na rower :)”

 1. Łukasz pisze:

  Jak sobie poradziłeś z problemem zasilania garmina przez USB ? On by to działało wymaga oryg ładowarki USB. Muszą być swarte piny rezystorem. Inna opcja przez powerbank czy zasilacz usb od komórki wprowadza GPS w stan dysku do podłączenia komputera. Jest na to sposób a menu seriwsowym ale to upierdliwe.

 2. Kubjusz pisze:

  Witam, jak wpakowałeś te dwie baterie? Jestem zainteresowany zakup w najblizszym czasie takiego gps, nie wiem wlasnie jak z tymi bateriami :/

 3. sambor pisze:

  Praktycznie każda ładowarka sieciowa działa już przy napięciu 40-50V prosto z akku. Sprawdzałem dwie – obie ładowały komórkę. Wprawdzie prądem nieco mniejszym, ale wystarczającym do podświetlenia i lekkiego ładowania. Podpiąłem do instalacji 16s i ładuje przy każdym stanie baterii. Ładowarka w skrzynce, kabelek przy kierownicy, komórka w etui wodoodpornym kupionym w Dekathlonie za 30 zł na kierownicę/mostek.
  Moim zdaniem szkoda pieniędzy na nawigację, kłopot z ładowaniem i niepotrzebny ciężar.

 4. orcio pisze:

  Możesz pokazać screeny mapy topo (np. UMP-pcPL) na garminie? albo jakiś filmik jak Cie nawiguje po lasach / szutrach?

 5. Zbyszek pisze:

  Jest jeszcze płatna mapa PL Topo – o wiele lepsza od tych Garminowskich i regularnie uaktualniana (w przeciwienstwie od GP Garmina)

 6. Tomek pisze:

  Możesz podać model nawigacji Garmina, który posiadasz ?