Wszystko o budowie rowerów elektrycznych
09gru

Rozginanie wahacza/ramy

IMG_8685Jak wiadomo (albo i nie) często trzeba rozgiąć widełki lub wahacz do montażu silnika. Jeśli mamy kogoś do pomocy albo w miarę ustępliwą ramę aluminiową, a do rozgięcia 10mm to problemu nie ma. Ale co, jeśli nie ma pomocnika, rama pancerna, a rozgiąć trzeba więcej? Nie da się tego zrobić rękoma i można wykonać sobie prosty i skuteczny przyrząd.

Potrzebne elementy:

 • Szpila M12
 • 6 nakrętek M12
 • 2 sztywne i grubsze blachy

Za całość dałem w sklepie metalowym 5zł

IMG_8684IMG_8683IMG_8682W sumie budowa nie wymaga jakichś szczególnych komentarzy. Polecam założyć osłonki z koszulki termokurczliwej na szpile oraz kawałki starej dętki na blachy aby narzędzie nie rysowało elementów.

Jeszcze tytułem wyjaśnienia, aluminiowe i stalowe ramy można rozginać. Zazwyczaj do montażu silnika brakuje te 10mm i w żaden sposób nie wpływa to na konstrukcję. Więcej jak 15mm brakującego miejsca raczej się nie spotyka, chyba, że są to ramy typu 'custom’, czyli stalowe wariaty, tam to już się zazwyczaj robi sztukę i nawet po 20mm rozginanie wahaczy nie należy do nietypowych.  :)

 

komentarzy 5 do wpisu “Rozginanie wahacza/ramy”

 1. Snajper pisze:

  Co zrobić gdy kaseta dotyka ramy?

 2. sambor pisze:

  zamiast tej konstrukcji można użyć lewarka samochodowego

 3. Tomeck pisze:

  A nie lepiej poprosić Falcona żeby zrobił szerszy wahacz ?

  • tas pisze:

   Taaa, no przecież 😉
   Ale niestety plany mi się zmieniały 20x od czasu zakupu ramy więc trzeba sobie jakoś radzić. Zresztą rozgiąłem tylko o 18mm, tyle co nić :)