Wszystko o budowie rowerów elektrycznych

Archiwum miesiąca lipiec, 2014

31lip

BMS (podstawy)

Akumulatory litowe (litowo jonowe, litowo polimerowe i inne) są obsługowe i wymagają troski oraz uwagi. Nie mogą być ładowane powyżej 4.2V na celę oraz rozładowywane poniżej 3V na celę. Aby je nadzorować w codziennym użytkowaniu wymyślono urządzenie zwane BMSem. Battery management system (BMS) – jest to urządzenie automatyzujące cały proces użytkowania akumulatorów. Po podłączeniu do BMSa odpowiedniej ładowarki Czytaj dalej…

31lip

LiPo – jak zbudować akumulator

Poniżej instrukcja 'krok po kroku’ jak zbudować baterię do bajka z popularnych, tanich i sprawdzonych pakietów modelarskich. Opisałem budowę baterii „po mojemu”, ale pewnie można to zrobić jeszcze inaczej, mile widziane opinie i uwagi. Użyję najpopularniejszych z nich, tj pakietów 4s Turnigy 14.8V 5Ah 20C w twardych plastikowych obudowach. Są to akumulatory Litowo-Polimerowe stosowane w modelarstwie, ale Czytaj dalej…

30lip

Montaż silnika – wskazówki

Czy będę potrzebować dystansu tarczy hamulcowej? Jeśli posiadasz w rowerze hamulce tarczowe to po montażu silnika może się okazać, że zacisk hamulca nie zmieści się między tarczą, a obudową silnika. Zobacz na rysunek obok. Zauważ, że w silniku miedzy tarczą, a obudową jest 15.5mm wolnego miejsca (wymiar zaznaczony na czerwono). Musisz upewnić się, że twój Czytaj dalej…

30lip

Diagnoza silnika

Poniżej krótki poradnik jak zdiagnozować usterkę silnika BLDC. Jest tak opracowany, by nawet osoba bez szczególnego obycia w elektryce i dysponująca typowym domowym zapleczem mogła go wykonać. Oczywiście najprościej by było wrzucić silnik na specjalistyczny tester i by nam wyszło wszystko w kilka sekund, ale raczej mało kto dysponuje takim sprzętem  Poradnik będzie pomocny, jeśli nasz rower Czytaj dalej…

30lip

Zwiększenie/Zmniejszenie mocy sterownika

Poradnik dla bardziej zaawansowanych konstruktorów. Wszelkie modyfikacje przeprowadzasz na własną odpowiedzialność. Zwiększasz ryzyko awarii sterownika lub silnika. Jak zwiększyć moc sterownika Moc (prąd) sterownika BLDC da się dość prosto zwiększać w pewnych rozsądnych granicach. Poniżej przykładowa modyfikacja sterownika 40A na 50A. Jak tego dokonać:  1. Wyjmij płytkę sterownika z obudowy i wyczyść wszystko ze starej pasty termo Czytaj dalej…

30lip

Diagnostyka sterownika

    Może się zdarzyć, że rower nie rusza i problem nie leży po stronie silnika, bo diagnoza wykazała jego sprawność. Należy wtedy przeprowadzić diagnozę sterownika. Proces jest prosty i nie wymaga szczególnej wiedzy oraz umiejętności. Potrzebne będą: 1. Sterownik do sprawdzenia 2. Zasilanie sterownika wraz z okablowaniem do podłączenia 3. Miernik ——– Krok 1: Czytaj dalej…

29lip

Wymiana lub naprawa przewodu zasilającego silnik

Wymiana i naprawa przewodów silnika Pytania, sugestie, pomysły?  Głównym powodem awarii przewodu zasilającego jest uszkodzenie go przez obracający się silnik. W szczególności uszkodzenie takie spowodowane jest przez luzujące się śruby mocujące tarcze. Pamiętaj: Jeśli stosujesz podkładki dystansujące tarcze to musisz dobrać dłuższe śruby mocujące aby wchodziły w silnik na pełną głębokość otworów Zawsze zabezpieczaj śruby Czytaj dalej…

29lip

Pojemnik na baterie (laminowanie)

Aby móc laminować – żywica musi mieć minimum 15st. Poniżej tej temperatury nie będzie wiązać. Dlatego praca na jesień-zimę-wiosnę jest utrudniona. Da się pracować w temperaturze niższej, ale musisz zadbać o nagrzanie żywicy podczas pracy (np w pojemniku z ciepłą wodą), a gotowy detal trzymać w „cieple”. Oczywiście nie możesz pracować i leżakować elementów w Czytaj dalej…

29lip

Wstęp…

O co chodzi z tymi rowerami? No sprawa jest prosta. Jeśli masz zwyczajny rower to możesz zamontować mu silnik elektryczny i tchnąć w bajka nowe życie.  Użytkowanie takiego pojazdu jest niewiarygodnie zajefajne. Rower wygląda i zachowuje się nadal jak rower, ma przerzutki, korbę, możemy jechać normalnie tak jak na każdym innym jednośladzie, ale z tą Czytaj dalej…